Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі брати і сестри!
В сьогоднішню неділю по церковному уставу читалась євангельська повість про Закхея. До великого посту ще далеко,але Церква поступово підготовлює нас до вступлення на прощене покаяння. І саме прикладом істинного покаяння являється образ Закхея митаря.
Коли Господь проходив по вулиці Єрихону,один із начальників митарів по імені Закхей приклав зусилля, виліз на дерево,тому, що був низький ростом, щоб хоч із далеку побачити великого пророка. У нього не було ніякого прохання до Спасителя. Але напевне його душа не була в спокої, що він виконує обов’язки митаря – тобто людина яка збирає данину в користь язичникам. Митарі за звичай були людьми дуже жорстокими, забирали більше необхідного, і за рахунок цього й самі збагачувались.
Коли Господь проходив повз нього, Він побачив його, і сказав йому по імені:«Закхеє потщався слези: Днесь бо вдому твоєму подобаєт Мні бити.»(Лк.19,5). Закхей зліз із радісним серцем прийняв Господа і Його учнів. Але народ який не любив митарів, не міг зрозуміти чому Господь прийшов до нього в гості,і всі почали роптати говорячи:«як до грішного чоловіка вниде вітати?». А Закхей проявляє мужність і сердечно кається:«се пол. іменія моєго Господи дам нищим,. і аще ко чим обідив, поверну четверицею.»(Лк.19,8). Ось який переворот в людській душі трапляється при зустрічі з Христом!
Невільно ми згадуємо багатого юношу, який хвалився ,що із самої юності виконав Заповіді Божі, а коли почув пораду від Господа роздати все своє майно, то відійшов засмученим, тому що був багатим. А ось Закхей не міг хвалитися, що він від юності виконав Заповіді,навпаки,він був людиною яка постійно порушувала їх. І не дивлячись на це, митар відразу вирішив віддати всю половину свого майна бідним, а із другої половини нагородити тих, яким заподіяв зло. Це показує його нам як людину яка пам’ятає всіх кому причинила зло. Так як ми навпаки, часто пам’ятаємо тих, хто нас чимось образив. Господь сказав:«Днесь спасеніє дому сему бисть. Прийде бо Син Людський взискати і спасти погибшия.»(Лк.19,9-10)
Господь прийшов не для праведних, а для грішних. Із життя кожний знає яке значення має одна людина для іншої. Людина радіє в присутності другої людини з якою довгий час була в розлуці. Але якщо людина так впливає на іншу людину то який вплив має Господь і Спаситель на людей? Красота і сила Священного Писання заключається в тому, що воно в небагатьох рядках, а часто в декількох словах, показує нам характер та життя людини.
Дорогі браття і сестри! Господь завжди присутній з нами,у всьому промишляє й допомагає нам. Тож опираючись на благодать Христову будемо стремитися і прикладати зусилля до того, щоб наш характер змінився до кращого. Будемо дивитись на Закхея і брати із його життя приклад пошуку Господа і істинного покаяння, яке супроводжувалося-б не тільки на словах але й ділами.
Якщо ми маємо бажання подражати нашому Господу, то повинні уважно і довго вдивлятись в Його образ, як в Іконі так і в Євангелії, щоб і в нас хоч і в малій степені відобразились риси Богочоловіка Господа нашого Іісуса Христа. Амінь!
(684)