У першу неділю після дня Святої Трійці (П’ятидесятниці) Православна Церква святкує пам’ять усіх святих. Продовжуючи святкування П’ятидесятниці, коли відбулося зішестя Святого Духа на апостолів, Тиждень всіх святих нагадує про всіх святих, які просіяли і яким належить просяяти благодаттю Святого Духа у всьому світі від часів Адама і до Другого Пришестя Христа.
Поява церковного святкування всіх святих відбулося в Східній частині
Римської імперії в IV-V ст. У проповіді святителя Іоанна Златоуста в день пам’яті “всіх святих, по всьому світу постраждалих” говориться, що це свято відбувається через тиждень після свята П’ятидесятниці. Саме цей звичай з часом поширився в Православній Церкві.
У це свято всі християни святкують свої іменини – адже кожен названий в Хрещенні ім’ям одного з святих.
Те, що День Всіх Святих з’єднаний з першим воскресінням після П’ятидесятниці, говорить про те, що святість це плід Духа Святого. Благодать Святого Духа приносить покаяння і відпущення гріхів, вона ж веде до боротьби з пристрастями і похотями і призводить у результаті до чистоти і безстрастю. Скільки всього святих у християнстві – невідомо. Не всі люди, догодили Богові, відомі світу. Не відомі імена багатьох мучеників перших століть християнської церкви, подвижників і ченців-пустельників, які молилися за мир, віруючих, розстріляних у роки безбожництва в таборах. Безліч великих подвижників здійснювали свої подвиги безмовно і відокремлено, так що ніхто і не знав про їх існування. Церква і їх сьогодні молитовне згадує.
Після Божественної літургії клірик храму ієрей Андрій Волочаев звернувся до пастви зі словами проповіді: «Сьогодні, улюблені браття і сестри, через тиждень після П’ятидесятниці і Cошествія Святого Духа на людство, нашому молитовному погляду представляється самий безпосередній результат цієї події – нам видається прекрасний плід Божественного сяйва , рясна жнива найчистішої пшениці Божої, одухотворені храми Духа Святого, таємничі зірки тверді уявної, невичерпні джерела води живої, глибокі ріки сліз, що зрошують всю всесвіт – нам представляється незліченний сонм всіх від віку, в кожному роді, догодили Богові. Мужі, і дружини, і діти, всякого віку і стани, з усіх племен, колін, народів і мов, всі Святі Боже, друзі Христові, наші невсипущі передміхурова і молитовники перед Престолом Божим.
Святкуючи пам’ять усіх святих, Церква має намір показати нам славу і благодать Святого Духа – Бога, освячуючого, просвещающего, зміцнюючого і прославляє всіх святих з роду людського в Старому і Новому Завіті. Церква має намір показати нам ті плоди, які принесло через апостолів зішестя Святого Духа, як воно освятило подібних нам людей, примудрився їх, прославило до ступеня Ангелів і призвело до Бога: одних увінчало за подвиги мучеництва, інших за добродійне життя.
Всесвятий Дух здійснює те, що превише законів єства. Зійшовши на апостолів у вигляді вогню, який прагне вгору, Він запалює скрижанілі земні серця людські, пониклі в землю, і підносить їх на небо. Це перша причина святкування пам’яті всіх святих. Друга причина полягає в тому, що є багато святих, що догодили Богу досконалої чеснотою, які, однак, отримавши у Бога велику честь, залишаються невідомими для людей, притому вчителя Церкви мали на увазі і святих майбутнього часу, а тому і встановили свято всіх святих, щоб ушанувати разом всіх, як раніше колишніх, так і тих, які будуть і після явлені і неявленная святих.
Третя причина в тому, що святих, які кожен день згадуються особливо, потрібно було пам’ятається і в один день, щоб показати, що всі вони подвизались силою одного Спасителя Ісуса Христа і освятилися благодаттю єдиного Духа Святого. Всі вони вірою перемагали ворогів видимих і невидимих, терпляче переносили бідність, озлоблення, гоніння, муки і різноманітні види смерті. Через них або заради них відбувалися і відбуваються незліченні чудеса.
Здійснюючи пам’ять усіх святих, зважаючи на їхні образи, у когось з нас можуть виникнути приблизно таке питання: «? Як мені, грішному людині, такому слабкому і немічному, можна досягти тієї святості, якої досягли ці подвижники віри і благочестя» Але от про що ми, перш за все сьогодні повинні подумати. Господь не вимагає від нас тих подвигів, які, скажімо, вчинили святі великомученики.
Так, і, напевно, не змогли б ми з вами його вчинити, тому що навіть найпростіша хвороба, підчас, виводить нас з душевної рівноваги. Звичайно, ніхто не вимагає від нас того подвигу, який, скажімо, здійснював преподобний Серафим Саровський, коли він тисячу днів і тисячу ночей стояв на камені в безперервній молитві. Що нам говорити про настільки тривалої безперервної молитви, коли, підчас, нам буває важко відстояти одну Божественну літургію? Стоїмо ми на богослужінні, переминається з ноги на ногу і думаємо: ну, коли ж воно закінчиться?
Та й не здатні ми з вами, дорогі браття і сестри, на великі подвиги. Та господь і не вимагає їх від нас. Але, тоді, чого ж чекає від нас Господь? Що ми з вами повинні здійснити? У чому полягає або складається наш подвиг? – А цей подвиг, насамперед, полягає в тому, щоб ми навчилися ненавидіти гріх і боротися з ним. На жаль, в нашому житті відбувається щось зворотне. Замість того, щоб ненавидіти гріх, ми закохані в нього. Ми не мислимо свого життя без гріха. До життя без гріха закликають нас подвижники віри і благочестя.
І, звичайно, не треба нам йти сьогодні в пустелю. Ніхто нас не закликає бути в затворі, у своїх келіях, в монастирях для того, щоб здобути благодать Святого духу. Ми з вами живемо в миру і є мирськими людьми. Але, хіба колись прості мирські люди не чекають нині перед Престолом Божим? Ми знаємо безліч таких подвижників віри і благочестя. Можна навести приклади дуже багатьох і багатьох мирських людей, які святістю свого життя досягли тих висот духовної досконалості, до яких і нас закликає Господь.
Ми так само повинні навчитися терпінню, навчитися смирення, навчитися лагідності, тобто навчитися тому, що може зробити нас здатними до сприйняття благодаті Духа Святого, без якої неможливо стежити свого порятунку. І от для того щоб ми цього досягли Господь на допомогу нашій немочі дає нам в приклад цих святих людей, які жили як і ми, в тому ж світі, що й ми, життя яких ми можемо спостерігати і вчитися у них, досліджуючи і читаючи їх житія.
Але, не слід читати житія святих як якусь розважальну книгу, як казку – прочитали з розчуленням і приємним почуттям, закрили книгу і продовжили звичайний спосіб життя. Господь дає нам таке читання не тільки в тішення, але і в научение. Як їжа і питво, крім задоволення, дають силу, так і придбання духовних знань має допомагати нам стати сильнішими. Святі це не тільки прикраса, але й велика допомога. Це зразки для наслідування. Нехай ми не так досконалі, але в міру своїх сил ми можемо їм наслідувати.
У житії одного стародавнього святого розповідається, що він пішов у пустелю, де у відокремлених місцях вже жили подвижники. І ось, перш ніж повністю віддатися подвижницького життя, він почав обходити своїх сусідів по пустелі: в одного навчився посту, у іншого – молитві, у третього – смирення і т.д. Як бджола по краплі збирає нектар з квітів, так і він збирав приклади для наслідування. Недарма одна з чудових книг про подвиги святих Східної Церкви називається “Луг духовний”.
Ми живемо в миру, багато у нас справ, турбот. Але, в нашому життєвому розпорядку повинно залишатися час для духовних справ, для молитви, читання, повчання премудрості Божої. Читаючи житія святих, ми повинні роздумувати про те, а що я можу зробити, щоб хоч малою мірою уподібнитися ім. Що я можу зробити для того, щоб просяяти своїм маленьким світлом на радість Господу і для порятунку своєї душі. Амінь ».
(1037)