![podrostok](https://chinadievo.church.ua/files/2015/02/podrostok.jpg)
Невміння спілкуватися
Часто батьки зовсім не прагнуть порозумітися з дитиною і в результаті просто не розуміють, що нею рухає. У підлітковому віці вона вже хоче бути «як дорослі», але справжньої дорослості її не навчають. Батьки, може, і бачать, що вона йде не по тій дорозі, але не розмовляють з нею спокійно та дружньо, а починають за звичкою читати мораль.
Вони взаємодіють зі своїм чадом методом заборон та покарань, а це тільки ще більше робить дитину жорстокою. Часто дитині дуже потрібна психологічна допомога від найближчих людей, тому батьки повинні навчитися говорити з підлітками тактовно, співчутливо.
Неувага
Дитиною потрібно займатися з ранніх років, щоб в підлітковому віці не виникло серйозних проблем. Зрозуміло, батьки не в силах звалити весь її розвиток на свої плечі. Проте є, наприклад, різні гуртки, студії, спортивні секції.
Так, потрібно, щоб батьки намагалися робити зусилля, возили туди своє чадо. Але якщо цим не займатися, ми ризикуємо отримати в майбутньому конфлікт. Коли дитина увійде до перехідного віку, вона подивиться на свою сім’ю вже цілком свідомим поглядом та кидатиме багато гнівних докорів, демонструватиме, що ображена на батьків і бачить певну їх некомпетентність в справі її виховання.
Гіперопіка
Гіперопіка нітрохи не краще, ніж неувага до дитини. Як часто я чую скарги вже дорослих людей на те, що батьки зіпсували їм життя, вибравши за них інститут, професію, друзів! У підлітковому віці дитина прагне виділитися, стати авторитетною в колі однолітків, але не знає, як це зробити. І в такі моменти батьки, схильні до надмірної опіки, знаходять для неї спосіб самоствердження, який дитина з радістю починає втілювати в життя, – наприклад, навчання на відмінно.
Немає нічого поганого в хорошому навчанні, але прагнення завжди жити тільки на п’ятірку дуже згубне з психологічної точки зору, не кажучи вже про те, що побудоване воно на вигодовуванні гордині та пихатості.
Насмішки над першими почуттями
Конфлікти дітей з батьками можуть бути і на грунті першого кохання. Батьки кажуть: «Рано тобі ще! Яка любов?» Вони починають насміхатися над цими почуттями, і в результаті перші стосунки не зустрічають ні розуміння, ні підтримки – лише засудження.
Підліткові потрібно допомогти пережити перші почуття, щоб він зрозумів, чому його до цієї людини тягне, чи добра ця людина, або тут якась мрія, придумана особистість. Тато у цю мить міг би сказати: «Ти закохався? Я дуже радий, давай поговоримо з тобою про це. А знаєш, чому я звернув увагу на твою маму, з чого все розпочалося?»
Контроль замість виховання
Багато батьків забувають, що виховання – не покарання і заохочення, не контроль. Це створення умов для повноцінного розвитку особистості. А у нас воно часто зводиться до застосування репресивних заходів. Батьки обмежують дитину в її бажаннях та потребах, а потім стикаються з тим, що в підлітковому віці дитина вже нічого не бажає!
Нічим не цікавиться, нікуди не прагне, а весь час грає в комп’ютерні ігри. І ось людина зростає. Але є вік паспортний, а є вік психологічний, соціальний, духовний – і він часто через помилки батьків «відстає» від паспортного.
Ірина Мошкова
Журнал для сумніваючихся – ФОМА
Переклад українською – газета “Волинь Православна”
(16)